December 2020 Newsletter

Welcome to our December newsletter

Syksyiset terveiset koko hallituksen puolesta. Vuosi 2020 on ollut haasteellinen, mutta toivomme, että ensi keväällä pystymme jälleen avaamaan koulumme ja aloittaa opetuksen. Seuraamme tarkasti tilannetta ja ohjeistuksia, mutta meidän pitää myös harkita opettajien ja vanhempien turvallisuutta.

Me voimme kaikki pitää suomalaisuutta yllä kodeissamme ja tämän uutiskirjeen tarkoitus on auttaa tässä. Koulun ollessa kiinni yritämme pitää yhteyttä tämän avulla.

Haluaisin kiittää meidän koulun henkilökuntaa ja jäseniä menneestä vuodesta ja toivotan teille kaikille hyvää ja rauhallista joulua.

Timo Rinttilä

Autumnal greetings to you all on behalf of the trustees. The year 2020 has been challenging but we are hoping to reopen the school in the spring. We have been closely monitoring the pandemic and guidance but we also have to consider our own situation and everyone’s safety.

We can all promote Finnishness at home and the purpose of this newsletter is to give us some tips how to do this. Whilst the school is closed we will try to keep in touch this way.

I would like to thank all our staff and members and I wish you all a very Merry Christmas and Happy New Year.

Timo Rinttilä


Joulukuun juhlallisuuksia

Itsenäisyyspäivä 6. joulukuuta

Itsenäisyyspäivänä on tapana sytyttää ikkunalle kaksi sinivalkoista kynttilää klo 18.00. Varmaksi ei tiedetä, mistä kynttiläperinne on saanut alkunsa. Yhden käsityksen mukaan kynttilöiden poltto juontaa juurensa Ruotsin valtakunnan ajoilta. Tuolloin kynttilät sytytettiin ikkunoille kuningasperheen merkkipäivinä tai kuninkaiden vieraillessa Suomessa.  Vakituinen perinne kynttilöistä ikkunalaudalla tuli kuitenkin vasta vuonna 1927.

December Festivities

Independence Day 6th December

It is traditional to light two blue and white candles on the windowsill at 6pm on the Independence Day. It is not known how the tradition started. It is believed to be related to the Swedish era in Finnish history when candles were lit on the windowsill to mark the birthday of the royal family or when they were visiting Finland. This tradition became standard practise only in 1927.

Linnan juhlat 2020

Tänä vuonna tasavallan presidenttiparin itsenäisyyspäivän juhliin on kutsuttu kaikki suomalaiset ja Suomen ystävät suoran lähetyksen välityksellä. Yle Areenan kautta voimme kaikki juhlia Suomea ja itsenäisyyttämme.

Independence Day Reception 2020

This year everyone has been invited to the Independence Day Reception. Yle Areena will broadcast this year’s festivities so we can all celebrate Finland and our independence.

Jean Sibeliuksen päivä, suomalaisen musiikin päivä 8. joulukuuta 

Jean Sibeliuksen ja suomalaisen musiikin päivää vietetään 8.12. Päivä lisättiin liputuspäiväksi kalenteriin vuonna 2011. Samalla päivä sai lisämääreen “suomalaisen musiikin päivä”.

Jean Sibelius and Finnish music day 8th December

Jean Sibelius and Finnish music day is celebrated on 8th December. This day was added to the calendar as a national flag day in 2011 and at the same time the day gained additional definition as Finnish music day. 

Lucian päivä

Lucian päivää vietetään perinteisesti 13. joulukuuta, jolloin valkoisiin vaatteisiin, punaiseen vyöhön ja kynttiläkruunuun pukeutunut Lucia-neito palava kynttilä kädessään tuo kulkueineen valoa ja iloa vuoden pimeimpään aikaan. Lucian päivää vietetään Pyhän Lucian muistoksi. Legendan mukaan Lucia oli kuvankaunis tyttö Syracusan kaupungista Sisiliasta, joka surmattiin kristittyjen vainoissa vuonna 304. Lucia-neidon pukuun kuuluva punainen vyö symboloi tätä marttyyrikuolemaa. Pyhää Luciaa pidetään myös sokeiden suojelijana.

Lucian päivän vietto on kulkeutunut Suomeen Ruotsista ja päivää juhlitaan erityisesti Suomen ruotsinkielisillä alueilla. Turun ruotsinkielisessä tyttökoulussa valittin Lucia jo vuonna 1898. Helsingissä ensimmäinen Lucia-kulkue järjestettiin vuonna 1930, ja vuonna 1950 valittiin Suomen ensimmäinen virallinen Lucia. Tämä 18 vuotta täyttänyt, ruotsia kotikielenään puhuva nuori neito, jonka tulee olla tottunut esiintyjä ja hyvä laulaja, kruunataan Suomen Luciaksi Helsingin Tuomiokirkossa, ja kruunajaisten jälkeen Lucia-kulkue kiertää Helsingin keskustassa. Monilla muilla paikkakunnilla ja kouluissa valitaan omia Lucia-neitoja ja järjestetään Lucia-kulkueita. Lucia-neidot kuoroineen vierailevat sairaaloissa, vanhainkodeissa ja kouluissa ennen joulua ja laulaen tuovat valoa talven pimeyteen ja viestin siitä, ettei jouluun enää ole pitkä aika.

Lucian päivänä on kiva maistaa sahramin kellertämiä Lucia-pullia, jotka koristellaan rusinoilla. Jätä normaalista pullataikinasta kardemumma pois, mausta sen sijaan taikina vaniljasokerilla ja sahramilla ja lisää extra kananmuna, muotoile pullat s-kirjaimen muotoisiksi ja koristele rusinoilla. Reseptejä löytyy netistä.

Lucia’s Day

Lucia’s Day is traditionally celebrated on 13th December when maiden Lucia dressed in white clothes and red sash, wearing a candle crown and holding a candle in her hand, together with her procession, brings light and happiness into the darkest time of year. Legend tells that St. Lucia was a beautiful girl from the town of Syracusa in the island of Sicily. She was killed in year 304 for being Christian during the time Christianity was banned in Roman Empire. The red sash that Lucia wears as part of her dress symbolises this martyrdom. St.Lucia is also regarded as protector of the blind.

Lucia’s Day festivities arrived in Finland from Sweden and the day is celebrated especially in Finland’s Swedish speaking regions. A Swedish-speaking girls’ school in Turku chose their maiden Lucia already in 1898. Helsinki organised its first Lucia parade in 1930 and the first official Lucia of Finland was chosen in 1950. This young lady – who must be minimum of 18 years of age, speak Swedish at home, and be confident performer with a good singing voice – is crowned in Helsinki Cathedral, after which her procession parades around the centre of Helsinki.  Several other towns and schools choose their our Lucias and organise Lucia processions.  Maiden Lucias together with their choirs visit hospitals, nursing homes and schools in the weeks leading to Chrismas, and their singing brings light into the darkest winter with a simple message: It’s not too long to Christmas now!

Lucia’s Day is perfect for tasting yellow Lucia buns, decorated with raisins. When making your normal dough for cinnamon buns, leave out the cardamom and instead season with vanilla sugar (or essence) and add an extra egg, mould your buns into an s-shape and decorate with raisins. Full recipes can be found on the internet.


Jouluisia askartelu-ideoita

Joulun odotukseen kuuluu kodin koristelu, ja silkkipaperista tehdyt lumihiutaleet ikkunassa ja rivi jouluenkeleitä ovat niitä perinteisimpiä askarteluja, joita lapset (ja miksei aikuisetkin) mielellään tekevät.  Alla kaksi linkkiä (englanniksi tosin), joista saa apuja näihin helppoihin askarteluihin, paperienkeli ja lumihiutale.  Tarvitset vain paperia, kynän ja terävät sakset!

Christmas Craft Ideas

Christmas preparations would not be the same without children and perhaps adults too trying their hands on traditional Christmas crafts like cutting snowflakes out of tissue paper or making paper chains of angels. Follow these links to see instructions for two simple crafts Paper Angels and Snowflakes.  You only need a pen, paper and a pair of sharp scissors!


Tarun joulukahvi-resepti

Suodata kahvi normaalisti kahvinkeittimellä, mutta lisää 1 tl kanelia ja 2 tl kardemummaa kahviporoihin. Nauti sellaisenaan tai terästä suomalaisella Finlandialla tai muulla alkoholipitoisella juomalla!

Taru’s Christmas coffee recipe

Filter the coffee as normal but add 1 tsp of ground cinnamon and 2 tsp of ground cardamom in the ground coffee.You may want to jazz up the coffee with Finlandia or with another alcoholic drink!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s