Happy Independence Day / Hyvää itsenäisyyspäivää – 6.12.2020

Tasavallan presidentti on julkaissut itsenäisyyspäivän tervehdyksen ulkosuomalaisille.

The president of Finland has sent his greetings to expatriate Finns on our Independence Day.


Suomalainen joulukalenteri

Suomalaista joulukalenteria voi katsoa Yle Areenalta joka päivä. Joko olet katsonut?

Kauneimmat joululaulut virtuaalisesti

Tervetuloa mukaan etäyhteyksin laulamaan yhdessä perinteisiä suomalaisia joululauluja lauantaina 12.12. klo 15! Liittymisohjeet löydät uusimmasta uutiskirjeestä. Olet tervetullut etäisyyksistä huolimatta laulamaan yhdessä toisten ulkosuomalaisten kanssa! Mikrofoni on laulujen ajan suljettuna ja kameran voit pitää päällä tai poissa oman mielesi mukaan. Tilaisuuden järjestää Lontoon Merimieskirkko.

Finnish Advent Calendar

Did you know that you can watch Finnish advent calendar on Yle Areena every day?

Christmas carols in Finnish

You are more than welcome to join in to sing the Finnish Christmas carols on Saturday 12th December at 3pm. Please see the most recent newsletter email for joining instructions. What are your favourites? Sylvian joululaulu, En etsi valtaa loistoa, Joulu on taas or Varpunen jouluaamuna? This event is organised by the Finnish Church in London.


If you would like to contribute to the next newsletter please send your contributions to newsletter@suomikoulu.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s