Autumn Party / Syksyn Juhla

Mistä on unohtumattomat Suomi-koulun syksyn juhlat tehty? Mahtavista ihmisistä, herkullisista hampurilaisista, ilmapalloista, hyvästä juomasta (lue Lonkerosta), haastavasta tietokilpailusta (palkintona herkullinen Suomi-paketti), hyvästä suomalaisesta musiikista (ja toivottavasti myös laulusta), naurusta, lasten leikeistä ja ilosta. Niistä on Suomi-koulun syksyn juhlat tehty. Tule mukaan! Kaikki ovat tervetulleita! Tarvitsemme kaikkien tukea, jotta Suomi-koulun tapahtumia voidaan järjestää myös tulevaisuudessa. 

Liput: £16 aikuiset, £8 lapset (sisältää ruuan ja yhden juoman)

Lipun voit ostaa tästä linkistä: https://bit.ly/3lKFPqN

What are unforgettable Finnish School autumn celebrations made of? Wonderful people, delicious burgers, balloons, tasty drinks (including Lonkero), challenging quiz (with a delicious Finnish prize), good Finnish music (and hopefully some signing too), laughter, children’s games and joy. Of these Finnish School autumn celebrations are made of. Everyone is welcome. We need everyone’s support so that we can continue organising these events.

Tickets: £16 adults, £8 children (includes the food and one drink)

You can buy your tickets via this link: https://bit.ly/3lKFPqN

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s