Joulujuhla / Christmas Party ’21

Joulujuhla

Lauantaina 11. joulukuuta 2021 järjestämme koulun perinteisen joululounaan ja –juhlan. Päivä alkaa kauneimmilla joululauluilla klo 11.00, joita tulee vetämään Lontoon merimieskirkon edustaja. Heidän mukanaan tulee toivottavasti myös kauppa, josta pääsemme ostamaan jouluherkkuja. Kauneimpiin joululauluihin ovat kaikki tervetulleita.

Klo 12.30 siirrymme ison salin puolelle, jossa lipun ostaneille tarjoillaan suomalainen joululounas.

Lippuja joululounaalle voit ostaa koululla tai netin kautta osoitteessa https://bit.ly/31EQPi4.

Pystytkö osallistua joululounaan tarjoiluun? Kokkaajia tarvitaan, esim. rosollille, kypsille perunoille, porkkana- ja lanttulaatikoille, joulutortuille jne. Otathan yhteyttä Minnaan osoitteessa minna.woodward@btinternet.com.

Christmas Party

On Saturday 11th December 2021 we will organize the school’s traditional Christmas lunch and party. The day starts with Christmas carol singing at 11.00, which will be led by a representative of the The Finnish Church in London. They will hopefully also come with a shop where we can buy Christmas treats. Everyone is welcome to the Christmas carols.

At 12.30 we move to the Community Hall, where a Finnish Christmas lunch is served to those who bought a ticket.

Tickets for Christmas Lunch can be purchased at the school or online at https://bit.ly/31EQPi4.

Will you be able to participate in the Christmas lunch service? We need cooks for the various foods, e.g. rosolli, cooked potatoes, carrot and swede casseroles, Christmas cakes, etc. Please contact Minna at minna.woodward@btinternet.com.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s